Moringa olejodárna – Moringa oleifera pochádza zo severozápadnej Indie, z provincie Agra a Oudh na úpätí Himalájí. Rastie v tropickom a subtropickom pásme a potrebuje dostatok slnečného svitu a tepla. V Európe je možné tento fascinujúci strom, známy od staroveku pestovať výhradne na kanárskych ostrovoch.
Naša moringa rastie na ostrove Tenerife, známom svojou jedinečnou klímou. Práve tu sa vyvinula červená forma moringy – Moringa oleifera canariensis.
Na našej bioplantáži MoringaGarden, kde striktne nie sú používané žiadne pesticídy a umelé hnojívá, vyrastá na sopečnej pôde s dostatkom minerálov pre svoj rýchly rast. Jedlé sú všetky časti tohto fascinujúceho stromu – listy, kvety, semená aj korene.
Vďaka ekologickému spôsobu pestovania a modernému šetrnému spracovaniu po zbere, zostáva v našej moringe zachovaný vysoký obsah živín a zároveň aj vysoká úroveň hygieny a čistoty produkcie.
Moringa je uctievaná od staroveku a je považovaná za strom večného života. Listy z moringy pomáhapri viac ako 300 ochoreniach, npr. pri astme, ochorení pečene, alergiách, cukrovke, bronchitíde, nádorových ochoreniach, kolitídach, vírusových ochoreniach, zápaloch, neurózach, problémoch s pamäťou atď.
Kto pravidelne konzumuje túto na živiny koncentrovanú superpotravinu, nemusí viac uvažovať ako si zabezpečiť optimálne vyváženú stravu. Moringa obsahuje viac ako 90 dôležitých zložiek pre naše zdravie.
Moringa olejodárna má vyvážené hodnoty všetkých hlavných živín – bielkovín, sacharidov, minerálov, vitamínov, stopových prvkov, enzýmov a iných zložiek. Obsahuje všetkých 20 esenciálnych mastných kyselín. Z rastlín obsahuje najviac chlorofylu a tiež rastlinný hormón zeatín, polyfenoly a salvestroly – prírodnú odpoveď na rakovinu.
Antioxidačný potenciál moringy ORAC je neuveriteľných 75 000 jednotiek. Je to absolútne najvyššia hodnota zo všetkých superpotravín. Ďaľšia zo superpotravín, kustovnica čínska má hodnotu ORAC 25 000 jednotiek.
Moringa je ľahko stráviteľná, nezaťažuje telo a nespôsobuje alergie. Posilňuje imunitný systém, pôsobí proti zápalom a ako prevencia proti rakovine. Ako jediná známa rastlina obsahuje rastlinný hormón zeatín, dôležitý pre správnu distribúciu aminokyselín, vitamínov, antioxidantov a minerálov v našich bunkách. Zeatín chráni telo pred poškodením spôsobeným slnečným žiarením alebo celkovým starnutím, zlepšuje stresovú toleranciu tkanív, aktivuje produkciu kolagénu. Miznú tak vrásky a pigmentové škvrny. Tiež chráni mozog pred tvorbou amyloidných plakov a následným odumieraním neurónov. Starnutie mozgu sa spomaľuje a naopak schopnosť koncentrácie a pamäť sa zvyšujú až do vysokého veku.
Pri pravidelnom konzumovaní moringy, vďaka zeatínu, nemajú ženy problémy spojené s obdobím menopauzy. S obrovským komplexom živín, moringa pomáha stabilizovať psychiku a dodáva životnú energiu a dobrú náladu. Má veľmi nízky obsah kalórií a znižuje chuť do jedla. Aktívne podporuje metabolizmus.
To, čo platí o zdravotných prínosoch moringy pre ľudí, platí aj pre zvieratá. Zvieratá, ktorým dávajú moringu zdravšie a živšie, čo je možné pozorovať na ich lesklej srsti, žiariaci očiach a výbornej kondícii.
Moringa je liekom tela, duše aj ducha a je vhodná doslova a do písmena pre nás všetkých.

Moringa Oleifera z kanárskych ostrovov